Czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Transakcje na rynku nieruchomości, niezależnie od ich rodzaju oraz skali, to skomplikowane i wieloaspektowe przedsięwzięcia. Oczywiście można próbować zająć się tym osobiście, jednak coraz częściej preferowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wynika to z tego, że taki profesjonalista odciąża nas od obowiązków związanych z poszukiwaniem lokalu, działki lub klienta, a jednocześnie dba o to, by transakcja była pozbawiona wad prawnych i maksymalnie korzystna finansowo. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Bezpieczeństwo prawne i formalne

Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości może pomóc w uniknięciu wielu problemów prawnych podczas transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości. Po pierwsze, pośrednik jest doświadczonym specjalistą, który zna przepisy dotyczące nieruchomości i potrafi doradzić, jak je stosować w konkretnej sytuacji. W praktyce w dużym stopniu dotyczy to także oceny stanu prawnego mieszkania, lokalu, domu lub działki – tu często tkwią pułapki, których istnienia osoba spoza branży nie jest świadoma. Po drugie, pośrednik może pomóc w przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży, co zwiększa szanse na to, że transakcja przebiegnie pomyślnie i bez nieporozumień. Po trzecie, pośrednik może również pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów, które pojawią się po transakcji. Warto pamiętać, że usługi pośrednika nieruchomości są płatne, jednak koszt ten zazwyczaj jest niższy niż koszt potencjalnych problemów prawnych, które mogą wyniknąć z braku jego pomocy.

Aspekty prawne i formalne można próbować kontrolować samemu, jednak wymaga to albo dużej wiedzy i doświadczenia, albo wspierania się usługami różnej maści fachowców i prawników. Dzięki profesjonalnemu agentowi uzyskamy dostęp do tej wiedzy z jednego źródła – pośrednik sam zadba o ewentualne konsultacje z innymi ekspertami, jeśli będzie to potrzebne (np. w sytuacji, gdy stan nieruchomości lub przebieg transakcji są nietypowe i rodzą wątpliwości natury prawnej).

Sprawność i skuteczność

Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości może pomóc w skuteczniejszym sprzedaniu nieruchomości ze względu na jego doświadczenie i wiedzę z zakresu marketingu i sprzedaży nieruchomości. Po pierwsze, pośrednik posiada szeroki zasięg kontaktów, co pozwala na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. Po drugie, pośrednik jest specjalistą odpowiedzialnym za przygotowanie profesjonalnych i atrakcyjnych ofert, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Po trzecie, pośrednik jest w stanie pomóc w doborze odpowiedniej ceny nieruchomości, biorąc pod uwagę rynek i obecne trendy. Po czwarte, pośrednik jest odpowiedzialny za przeprowadzenie prezentacji nieruchomości oraz negocjacji warunków transakcji. Po piąte, pośrednik ma dostęp do narzędzi marketingowych i może zwiększyć widoczność oferty poprzez publikację na różnych portalach internetowych i social media, a także przeprowadzić kampanie reklamowe. Wszystko to pozwala na skuteczniejszą i szybszą sprzedaż nieruchomości.

Samodzielna obsługa procesu poszukiwania nieruchomości lub klienta jest kuszącą perspektywą. Często wychodzimy z założenia, że “przecież każdy to potrafi”. Jednak, jak mówią słowa piosenki – “Śpiewać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”. Samodzielnie obsługując cały proces mamy sporą szansę, że to właśnie będzie “gorzej”, przez co stracimy nie tylko czas, ale też pieniądze, ponieważ będzie to trwało dłużej.

Warto czy nie warto?

Oczywiście decyzja o tym, czy skorzystać z usług pośrednika nieruchomości zależy od osobistych preferencji oraz specyfiki danej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że zajmowanie się tym samodzielnie będzie wymagało sporo czasu (nie tylko na wyszukiwanie oferty lub klienta, ale też na komunikowanie się oraz zdobywanie wiedzy o kwestiach formalnych, tak aby je bezpiecznie obsłużyć). Jeśli zaś chodzi o kwestię wynagrodzenia agenta, które najczęściej zniechęca do korzystania z jego usług, to ważna jest ostateczna kalkulacja – czy straty wywołane ewentualnymi błędami oraz dodatkowy zysk wypracowany przez potrafiącego skutecznie negocjować profesjonalistę nie przeważają nad kosztem jego usług.