Gdzie szukać mieszkania do kupienia

Szykujesz się do zakupu mieszkania? Czeka cię więc wyszukiwanie odpowiedniego lokalu. Nie jest to łatwe zadanie – wymaga sporego nakładu czasu oraz uwagi. Jednak to, na ile szukanie będzie obciążające, w dużej mierze zależy od miejsc, gdzie będziesz szukać ofert. W tym artykule podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.

Portale z ogłoszeniami

Obecnie najpopularniejszym sposobem na poszukiwanie ogłoszenia czy to sprzedaży, czy wynajmu mieszkania są internetowe portale. Mówimy tu o branżowych serwisach, wyspecjalizowanych w nieruchomościach. Są na nich tysiące aktywnych ogłoszeń, z opisami, zdjęciami, a nawet nagraniami czy prezentacjami 3D. To wszystko sprawia, iż przyciągają mnóstwo zainteresowanych. Są więc jednym z najlepszych miejsc, gdzie możesz rozpocząć poszukiwania mieszkania.

Ogromna zalet serwisów z ogłoszeniami to możliwość pełnej personalizacji kryteriów wyszukiwania. Nie musisz przeglądać setek anonsów nie dopasowanych do twoich potrzeb – w wyszukiwarce ustalisz parametry takie jak zakres cenowy, liczba metrów i pomieszczeń, okolica, stan wykończenia.

Ogłoszenia lokalne

Kanał bardzo podobny do poprzedniego, ale różni się tym, że ogłoszenia są publikowane nie w dedykowanym serwisie ogłoszeniowym, ale na stronie np. lokalnego portalu informacyjnego. Niektóre takie portale mają naprawdę duże zasięgi i przyciągają mnóstwo czytelników. Osoby korzystające z nich regularnie często decydują się zamieścić tam ogłoszenie, gdy mają coś na sprzedaż, np. mieszkanie. Strona z takimi ogłoszeniami daje szansę na upolowanie czegoś ciekawszego, co nie trafiło na któryś z największych portali z ogłoszeniami nieruchomościowymi.

Ogłoszenia w prasie

Anonse w drukowanej prasie to przeżytek, jednak nadal trochę osób z nich korzysta. To specyficzna nisza. Na drukowane ogłoszenie zdecydują się zazwyczaj ci, którzy nie posługują się internetem, a więc osoby starsze. Łowcy nieruchomościowych okazji wiedzą, iż w tym pozornie martwym kanale można czasami upolować coś naprawdę interesującego.

Ulotki

To może zabrzmieć dziwnie, bo ulotki kojarzą się z akcjami promocyjnymi firm. Jednak ty, jako prywatna osoba szukająca mieszkania, też możesz się posiłkować takim rozwiązaniem. Najłatwiej będzie rozwiesić ogłoszenie w okolicy, która cię interesuje. Taka metoda daje ci szansę na to, że upolujesz mieszkanie zanim trafi ono do jakiegokolwiek ogłoszenia.

Rozwieszając ulotki, pamiętaj, aby robić to zgodnie z prawem. Umieszczaj je tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Istotne jest tu chociażby to, że większość spółdzielni i wspólnot zabrania naklejania czegokolwiek na drzwi klatek. Za zgodą można za to uzyskać dostęp do tablic ogłoszeniowych.

Znajomi

Znajomi, czyli stara, sprawdzona “poczta pantoflowa”. Powiedz znajomym, że szukasz mieszkania. Nawet jeżeli nikt z nich nie sprzedaje lokalu, to może znają kogoś, kto akurat szuka klienta. Ten kanał to również szansa na upolowanie okazji, zanim trafi ona do agenta lub ogłoszenia.

Biura nieruchomości

Usługi biura nieruchomości lub agenta zazwyczaj kojarzą się z dodatkowymi kosztami. To fakt, że trzeba za nie zapłacić. Chociaż przy nabywaniu mieszkania zazwyczaj okaże się, iż płaci druga strona, czyli sprzedawca. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest kompleksowa, profesjonalna obsługa – agent jest w stanie wyszukać mieszkanie dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań, korzystając ze swoich, wyrobionych latami kanałów.