Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania
Zakup mieszkania to duży wydatek, będący ogromnym obciążeniem dla przeciętnego budżetu. Niezależnie od tego, czy kupujemy za gotówkę, czy wspieramy się kredytem, warto zastosować kilka metod na obniżenie kosztów tego zakupu. W tym artykule podajemy kilka sposobów na to, aby nabyć mieszkanie taniej.
1. Znajdź dobrą ofertę
Na rynku jest mnóstwo ofert, w tym o zawyżonych cenach. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, przez jakiś czas po prostu żyj tym tematem – przeglądaj ogłoszenia, a złapiesz rozeznanie ile w danym momencie i w danej lokalizacji kosztuje interesujący cię typ nieruchomości. Z taką wiedzą możesz już wyszukać korzystną ofertę. Jeśli zaś nie masz do tego czasu i głowy, skorzystaj z usług pośrednika – dobry fachowiec wyszuka ci lokal w sensownej cenie.
2. Negocjuj cenę
Miejsce na targowanie się jest zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Deweloperzy często oferują promocje, a podczas rozmowy o konkretach, można też uzyskać dodatkowy rabat. Czasami obniżenie ceny nie jest możliwe, jednak deweloper będzie skłonny dorzucić do mieszkania coś gratis, np. miejsce parkingowe.
W przypadku rynku wtórnego ceny mieszkań są dużo bardziej umowne, dlatego jest tu większe pole do popisu dla osób z żyłką handlowca. Pamiętaj, że w analizach rynku nieruchomości rozróżnia się ceny ofertowe i transakcyjne. Są to dwie różne wartości, a rozbieżność między nimi zależy od ogólnej sytuacji na rynku. Bywają okresy, że ceny ofertowe będą nawet o 10% wyższe od transakcyjnych.
3. Wybierz rynek pierwotny
Ta zasada nie jest prawdziwa w każdym przypadku, ponieważ często jest tak, że oferty z rynku wtórnego są średnio tańsze niż z pierwotnego. Jeżeli jednak stawki są porównywalne, pamiętaj o tym, że przy zakupie nowego mieszkania nie płacisz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2%.
4. Obniż koszty notarialne
Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością skorzystania z usług notariusza. Szkopuł w tym, że usługi notarialne mają ustalone maksymalne stawki, a nie minimalne. Dlatego rozeznaj się w ich cenach u różnych notariuszy. Możesz też negocjować stawki.
5. Zbierz jak największy wkład własny
Jeśli kupujesz na kredyt, pamiętaj o zasadzie, że im większy wkład własny, tym niższe koszty kredytu. Nie chodzi tylko o to, iż spłacać będziesz mniejszą kwotę. Z tego wynikają też mniejsze odsetki oraz ogólnie korzystniejsze warunki kredytowania – klientowi z większym zapasem gotówki banki oferują pożyczkę z niższą marżą oraz nie wymagają opłacania ubezpieczenia. Dlatego zgromadź wszystkie możliwe środki. Jeśli masz opcję na pożyczkę w rodzinie lub nieoprocentowany kredyt w pracy, skorzystaj z tego, bo w ogólnym rozrachunku jest to korzystniejsze dla twoich finansów.
6. Znajdź najlepszą ofertę kredytową
Oferty kredytów różnią się między sobą bardzo mocno. Możesz przejrzeć zestawienia i rankingi dostępne w internecie – w skali kilkudziesięciu lat spłaty kredytu różnice te oznaczają oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy. Ważne jest więc, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Tutaj pomocny będzie doradca kredytowy, który dobierze najkorzystniejszy kredyt z dostępnych na rynku – samemu ciężko sprawdzić wszystkie oferty.