Ubezpieczenie mieszkania – czy warto

Popularne powiedzenie mówiące, że “Mądry Polak po szkodzie” to zasada, której lepiej nie stosować w swoim życiu. Częściej rozumiemy to w przypadku samochodów, jednak dużo rzadziej chronimy swoje mieszkania. Dlaczego? Zapewne wynika to z tego, że mieszkanie jest mniej narażone na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, iż z drugiej strony – konsekwencje takich uszkodzeń są dużo poważniejsze.

Mieszkanie jest zazwyczaj głównym składnikiem majątku. Do tego pełni kluczowe funkcje w naszym życiu – zapewnia nocleg, schronienie, czasami też miejsce do pracy. Wystarczy podsumować to w głowie, żeby dojść do prostego wniosku – mieszkanie warto ubezpieczyć. A nawet trzeba. Ubezpieczenie ochroni nas przed sytuacją, gdy w skutek nieszczęśliwego zdarzenia stracimy dach nad głową oraz cenne wyposażenie.

Ubezpieczenie mieszkania składa się zazwyczaj z trzech części. Nie trzeba się decydować na wszystkie. Należy zastanowić się, co jest kluczowe w naszej sytuacji.

Podstawowe ubezpieczenie chroni nieruchomość, czyli nasze mieszkanie oraz dom. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń, bardzo istotny jest jego zakres. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź przed czym będziesz chroniony – czy ubezpieczenie obejmuje skutki pożaru, wandalizmu, katastrof naturalnych, zalania, kradzieży. Sprawdź też, o co musisz dbać na co dzień, aby w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel nie podważał swoich zobowiązań. Np. ubezpieczenie przed kradzieżą zakłada odpowiedni poziom zabezpieczenia lokalu, chociażby wysokiej jakości drzwi przeciwwłamaniowe i zamki.

Druga część ubezpieczenia to tzw. home assistance. Analogicznie do assistance samochodowego, zabezpiecza nam obsługę fachowców, w razie różnych losowych zdarzeń. W ramach HA skorzystamy z usług hydraulika czy stolarza, oczywiście wszystko w ramach zasad ustalonych w OWU. OWU to skrót od Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest to obszerny dokument szczegółowo opisujący zobowiązania ubezpieczyciela i obowiązki ubezpieczonego. Przed podpisaniem umowy trzeba się z tym dokumentem zapoznać, aby wiedzieć, jaki jest dokładnie zakres ubezpieczenia.

Trzecia część ubezpieczenia mieszkania to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC. Korzystanie z mieszkania wiąże się z ryzykiem powstania uszczerbków na zdrowiu u osób trzecich, za które czasami możemy zostać obarczeni, jako właściciele nieruchomości. Właśnie przed tym zabezpiecza nas OC – pokryje koszty leczenia i rehabilitacji.

Ubezpieczenie mieszkania pozwala niewygórowanym kosztem zapewnić sobie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Strata nieruchomości i jej wyposażenia dla większości osób jest zbyt dużym finansowym obciążeniem do udźwignięcia. Ubezpieczenie gwarantuje, iż w razie nieszczęśliwego zdarzenia nie zostaniemy z niczym i będziemy mogli odbudować swoje życie.

W przypadku mieszkań kupowanych na kredyt, ubezpieczenie jest koniecznością. Banki wymagają, aby zostało ono podpisane. To zrozumiałe – same zabezpieczają się przed możliwością, że klient zostaje bez mieszkania, ale z niespłaconą hipoteką.